start / Technologia

Technologia

Tweeter Waveguide

Technologia polega na umieszczeniu głośnika wysokotonowego w falowodzie. Falowód poszerza przetwarzanie głośnika wysokotonowego, dzięki temu gra on w najbardziej wrażliwym dla ucha paśmie (2-5 kHz). Głośnik wysokotonowy ma mniejsze zniekształcenia, jest bardziej dokładny i szybszy niż średnio-nisko tonowy, co się przekłada bezpośrednio na klarowny dźwięk. Falowód ukierunkowuje energię na słuchacza, a co za tym idzie minimalizuje odbicia od ścian. Dzięki temu jakość wzrasta nawet w słabo wytłumionych pomieszczeniach. Co więcej, głośnik jest zamontowany głębiej w obudowie, jego centrum akustyczne, jest bliżej głośnika średniotonowego, co wpływa korzystnie na charakterystyki impulsowe.

Compreg

Compreg to drewnopochodny materiał kompozytowy otrzymywany przez sklejanie na gorąco pod wysokim ciśnieniem (20 MPa) fornirów z drewna bukowego. Jego gęstość jest dwa razy większa niż MDFu ,wynosi 1300 kg/m3. Dzięki temu rezonanse zostały przeniesione w wyższe rejestry, co powoduje lepsze odtwarzanie niskich częstotliwości i poprawę charakterystyki impulsowej. Kompozyt drewniany charakteryzuje się dużo lepszymi właściwościami tłumiącymi niż aluminium. Ma wyższą gęstością niż MDF, sklejka liścista, czy lite drewno, co czyni go idealnym materiałem do budowy pudeł rezonansowych.

Carcass Reinforcement Structure

Zadaniem technologii Carcass jest minimalizowanie drgań obudowy w taki sposób, aby nie dodawały się do drgań przetworników koloryzując dźwięk. Wewnętrzne wzmocnienia spajają kolumnę w jedną całość przenosząc drgania w wyższe rejestry, dzięki czemu efekt dudnienia jest zminimalizowany. Energia akustyczna jest "oddawana" w większym stopniu w kierunku słuchacza. Drugim celem technologii Carcass jest minimalizacja fal stojących powstających w obudowie. Odbite fale od ścianki obudowy napotykają na swojej drodze strukturę Carcass. Otwory są ręcznie frezowane, żeby ułatwić przepływ powietrza między wzmocnieniami. Dodatkowym atrybutem jest możliwość zamontowania wyciszenia w środku obudowy, gdzie sprawuje się najlepiej.

Perfect Timing Arrangement

W teori centrum akustyczne głośników znajduje się w środku ich cewek. W rzeczywistości jest to zależne od dodatkowych czynników takich jak natężenie dźwięku, częstotliwość, czy zwrotnica. Z uwzględnieniem działania zwrotnicy, dźwięk (impuls) dociera do słuchacza z każdej membrany w tym samym czasie. Głośniki zgodne fazowo charakteryzują się świetną stereofonią oraz precyzyjną prezentacją lokalizacji instrumentów na scenie akustycznej.

Air Flow Technology

Air Flow Technology to specjalnie zaprojektowane okolice głośników nisko-średnio tonowych. Zapewniają odpowiednią wenytlacje głośników basowych, co wpływa pozytywnie na reprodukcję niskich tonów. Technologia w przypadku płytkich pudeł renzonasowcych zapewnie dobre rozprowadzenie powietrza w obudowie oraz minimalizuje efekt odbić od tylnej ścianki, co wpływa pozytywnie na odtwarzania średnich tonów. Otwory zostały tak zaprojektowane, aby przepływ powietrza był jak największy w stosunku do sztywności ścianki.

Aero Bass Reflex

Aby uniknąć niepożądanych świstów, które powstają w okolicach ostrych krawędzi na wylocie bass-reflex, stosuje się wyprofilowane krawędzie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w naszej firmie wypracowaliśmy oryginalny profil portu bass-reflex, który efektywnie minimalizuje to niekorzystne zjawisko. W kolumnach Classic, Compact i Inwall A port bass-reflex stanowi jedną spójną całość z pudłem rezonansowym, wykonany z tego samego materiału. Wpływa to na minimalizacje drgań i świstów powietrza.

Bass Drivers Apart

Rozsunięcie głośników basowych minimalizuje efekt odbicia niskich częstotliwości od podłogi, co wpływa korzystnie na pasmo przenoszenia. Co więcej rozusnięte otwory głośnikowe dobrze wpływają na sztywność przedniej ścianki. Im dalej są od siebie otwory na głośniki tym obudowa jest sztywniejsza i w bardziej równomierny sposób rozkładają się rezonase, a co za tym idzie niskie częstotliwości są bardziej wyraziste. Pochylenie kolumny, umieszczenie głośnika wysokotonowego głębiej w obudowie wraz z zastosowaniem odpowiednich filtrów w zwrotnicy pozwala na uzyskanie spójnych impulsów pomiędzy głośnikami. Kolumny w których, dźwięk z każdego głośnika dociera do słuchacza w tym samym czasie charakteryzują się wyjątkową rozdzielczością, głębią, jednolitym spójnym basem, szeroką sceną akustyczną oraz precyzyjną prezentacją lokalizacji instrumentów.

Bass Stiffness Reinforcement

Przednia ścianka kolumn głośnikowych jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, ponieważ w okolicach głośników powstaje największe ciśnienie akustyczne. Celem stosowania dodatkowych płyt w tym miejscu jest minimalizacja drgań. Im ścianka jest sztywniejsza i przyjmuje mniej drgań, tym więcej energii głośnik emituje w kierunku słuchacza.

D'Appolito Arrangement

Technolgia D'Appolito Arrangement polega na symetrycznym rozmieszczeniu głośników nisko-średniotonowych w stosunku do głośnika wysokotonowego. Kolumny z użyciem tej technologii cieszą się świetnymi charakterystykami w osi pionowej, dzięki temu będą się nadawać do odsłuchu zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej.

Sealed Box

Obudowa zamknięta jest to taka, która nie posiada dodatkowego rezonatora. Charakteryzuję się ona bardzo dobrym impulsem, łagodnym opadaniem charakterystyki poniżej częstotliwości rezonansowej oraz mniejszym litrażem w porównaniu do obudowy bass-reflex. Ten typ pudła rezonansowego stosuje się dla głośników średnioniskotonowych, które współpracują z subwooferami lub dla wyspecjalizowanych głośników basowych.

Bass Reflex

Obudowa strojona rurą bass-reflex. charakteryzuje się wzmocnieniem niższych tonów, zejściem na niższe częstotliwości. Szczególnie popularna jest w konstrukcjach 2 drożnych (np. Compact, Inwall A) i 2,5 drożnych (Classic), gdzie głośniki średnioniskotonowe mają ciężkie zadanie odtwarzania szerokiego pasma częstotliwości.